Opis zemalja Kraljevine Hrvatske na vojnim kartama 18. i 19. stoljeća

Šifra projekta: 019-0190611-0597
Voditelj projekta: dr. sc. Mirko Valentić, znanstvenik emeritus
Matični broj istraživača: 51473
Elektronička pošta voditelja projekta: mvalentic@isp.hr
Status projekta: Projekt u okviru programa
Naziv programa: Razjedinjena Hrvatska Kraljevina u europskom civilizacijskom kontekstu 16.-18. st.
Ustanova projekta: Hrvatski institut za povijest
Odjel ustanove: Odjel za novovjekovnu povijest
Trajanje projekta: 5 godina

Sažetak projekta:
Povlačenje Turaka s prostora hrvatskih zemalja i širenje granica Habsburške Monarhije prema istoku krajem 17.i početkom 18. stoljeća pada u vrijeme naglog razvoja habsburške vojne kartografije. Prelaskom kartografske djelatnosti u vojne ruke intenzivno se počinju kartirati zemlje Monarhije, a pažnja bečkog dvora osobito je usmjerena na upoznavanje hrvatskih zemalja kao područja koje neposredno graniči s Turskom. Stoga je interes istraživača projekta “Opis zemalja Kraljevine Hrvatske na vojnim kartama” usmjeren upravo na djelatnost habsburških vojnih kartografa na prostoru hrvatskih zemalja tokom 18. i 19. stoljeća. Od 1999. godine suradnici na ovom projektu istražuju habsburšku vojnu kartografiju te evidentiraju i prikupljaju arhivsku građu, karte i planove vezane uz područje današnje Hrvatske. Većina građe čuva se u arhivima Beča i Budimpešte, a cilj je istraživanja tu građu kritički analizirati, objaviti i široj javnosti predstaviti tu vrijednu građu.
Okosnicu istraživanja čini obrada i objavljivanje prvih topografskih karata Hrvatske u seriji knjiga Hrvatska na tajnim zemljovidima 18. i 19. stoljeća. Karte su nastale radom habsburške vojne kartografije tijekom prve dvije izmjere područja Habsburške Monarhije: tijekom Jozefinske topografske izmjere (1764.-1785.) snimljene su Civilna Hrvatska i Slavonija te Vojna krajina, a tijekom Franciscejske topografske izmjere (1808.-1869.) Istra i Dalmacija. Ta povijesna građa daje najstariji detaljni topografski prikaz Hrvatske, njezinih granica i teritorijalno-upravnog ustroja. Predstavlja jedan od temeljnih izvora za hrvatsku povijest 18. i 19. stoljeća i vrelo podataka za niz daljnjih istraživanja, ne samo na području historiografije, nego i na području historijske geografije, toponomastike, topografije, geopolitike, ekohistorije i dr.
Planirano je ukupno 25 svezaka ove serije. Svakim je sveskom obuhvaćeno jedno upravno područje toga razdoblja: županija u civilnom dijelu Hrvatske ili pukovnija u području Vojne krajine. Pojedina knjiga sastoji se od dva dijela. U jednom se dijelu nalaze reprodukcije svih topografskih karata u mjerilu 1:28.800 i originalnoj veličini 62×42 cm. Drugi je dio knjige tekstualni. U njemu se nalaze vojni opisi koji prate svaku kartu s opisom svakog pojedinog naselja, i to u transliteraciji s njemačkog izvornika i u hrvatskom prijevodu. Osim vojnog opisa, izdanje je popraćeno znanstvenim tekstovima i detaljnim toponomastičkim kazalima. Knjiga se izdaje dvojezično, na njemačkom i hrvatskom. Originalna je građa pohranjena u Zbirci karata u Ratnom arhivu u Beču, a građa koja obuhvaća hrvatske zemlje u današnjim granicama sastoji se od više od 6000 stranica rukopisa te 484 sekcije karata.

Ključne riječi:
vojna kartografija, povijest Hrvatske, 18.-19. stoljeće, topografija, teritorijalno-upravni ustroj

Istraživači na projektu:

  • dr. sc. Mirko Valentić, voditelj projekta
  • dr. sc. Ivana Horbec